IAU Committees and Commissions

Our organisation has a number of committees which support the IAU Executive Council.

The committees are:

IAU Technical Committee

Chair

Liesbeth Jansen (NED)

Liesbeth.Jansen@iau-ultramarathon.org

Members:

  • Paco Rico

IAU

IAU

  • Andre Migneau

BEL

Competition/LOCs

  • Armand Leblanc

CAN

Training & TD Appointment

  • Asker Jeukendrup

NED

Nutrition/Refreshements

  • Emilio Cuadrado

ESP

Rules, Measurement, Timekeeping

  • Frank Kuo

TPE

Training & TD Appointment

  • JeanFrancois Delasalle

FRA

Rules, Measurement, Timekeeping

  • Jindrich Psutka

CZE

Rules, Measurement, Timekeeping

  • Liesbeth Jansen

NED

Chair

  • Mercedes Acuna

ARG

Statistics and Results

  • Sidding Ibrahim

SUD

Relations WA/Institutions

  • Tamas Molnar

HUN

Competition/LOCs

IAU Award Committee

Chair

Nadeem Khan (IAU)

Members

  • Nadeem Khan

IAU

  • Hilary Walker

IAU

  • Chantal Nienaber

RSA

  • Frank Kuo

TPE

  • Matt Reick

GER

  • Roy Pirrung

USA

IAU Medical Committee

Chair

Nadeem Khan (IAU)
nadeem.khan@iau-ultramarathon.org

Members

  • Hilary Walker

IAU

  • Andrew Bosch

RSA

  • Beatrice Constandache

ROM

  • Lion Caldwell

USA

  • Matt Reick

GER

  • Yu-Hui Chiu

TPE

IAU Record Committee

Chair & IAU  WR Ma

Paco Montañés (ESP)

Coordinator

Riël Hauman (GER)

Members

  • Paco Rico

IAU

IAU

  • Andy Carr

USA

50 - 100 Miles

  • Antonio Mendez

ESP

IAU WR Female

  • Carmen Yolanda Jiménez

ESP

24 - 48 Hour

  • Frank Diezel

GER

100 km

  • Mziwoxolo Mnyengeza

RSA

50 km

  • Paco Montanes

ESP

Chair and IAU WR Male

  • Riel Haumann

GER

6 - 12 Hour

IAU Marketing & Promotion Committee

TBC

IAU Communications Committee

Chair

Jacek Bedkowski (IAU)

Members

  • Aneta Mikulska

POL

  • Colleen McNally

RSA

  • Filipe Robert Fontes

BRA

  • Frank Kuo

TPE

  • Fredrik Olaussen

FIN

  • Ibrahim Abu Asbeh

JOR

  • Isobel Ross

AUS

  • John O'Regan

IRL

  • Lee Smith

CAN

  • Lucas Alves

BRA

  • Maja Rigač

SLO

  • Mirsad Abdakovic

BIH

  • Shibani Gharat

IND

  • Wayne Botha

NZL

  • Yuzum Takatsu

JPN


IAU Labelling Committee

labels@iau-ultramarathon.org 

Chair

Armand Leblanc (CAN)

Armand.Leblanc@iau-ultramarathon.org

Vice-Chair

Sunil Chainani (IND)

Members

  • Anastasia Zhyla

BLR

  • David Kennedy

AUS

  • Mercedes Acuna

ARG

  • Jari Tomppo 

FIN

  • Carmen Yolanda Jimenez

ESP

  • Vacant

 

IAU Athletes Commission

Chair

Waybe Botha (New Zealand)

Vice-Chair

Virginia Oliveri (Italy)

Members

  • Anjali Saraogi

IND

  • Kathia Rached

LEB

  • Patrycja Bereznovska

POL

  • Johan Steene 

SWE

  • Brendan Davies

AUS

  • Pablo Barnes

ARG

  • Harvey Lewis

USA

  • Alexandr Sorokin

LTH

  • Dan Lawson

GBR

  • Florian Reus

GER

  • Thomas Combisen

PHI

Contact us in Social Networks